Dům na půl cesty

SOS Kotva
Domy na půl cesty

SOS Kotva

Mladým dospělým lidem usnadňujeme v bouři nejistot jejich start do vlastního samostatného života. Pomáháme jim správně zakotvit a vyplout správným směrem.

Kdo jsme

Jsme pobytová sociální služba, která umožňuje plynulý vstup mladého plnoletého člověka do samostatného a odpovědného života.

Usilujeme o naplňování kritérií férové a inkluzivní služby pro LGBTI+ klientelu.

Komu pomáháme

Osobám ve věku 18-26 let z celé České republiky, kteří opouštějí:

• náhradní rodinnou péči (pěstounská péče, poručenství)
  • ústavní výchovu (školská zařízení pro výkon ústavní výchovy)
  • pobyt v jiných institucích (např. zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc)
  • nacházejí se v tíživé životní situaci a potřebnou podporu jim není schopna poskytnout rodina.

Zájemci a zájemkyně o službu by měli studovat či pracovat, případně být ochotni o práci/studium usilovat po přijetí do služby.

Respektujeme jedinečnost každého člověka bez ohledu na barvu pleti, genderovou identitu, vztahovou orientaci, etnickou příslušnost, náboženské či politické přesvědčení.

Komu službu neposkytujeme:

• vážně nemocným osobám či osobám s hendikepem, které potřebují dopomoc druhých nebo bezbariérový přístup
  • osobám s nezaléčeným duševním onemocněním nebo se závislostí na návykových látkách, které by narušovaly chod služby nebo ohrožovaly sebe nebo ostatní klienty či pracovníky
  • osobám s mentálním postižením
  • osobám s omezenou svéprávností
  • osobám, které mají akutní infekční nebo parazitární onemocnění
  • osobám s dětmi
  • osobám, kterým v posledním půlroce byla udělena výpověď ze služby DPC SOS Kotva.

Cíle služby

Hlavním cílem služby je začlenění mladých dospělých, kteří se nacházejí v obtížné situaci, do společnosti.

Konkrétní cíle služby a zároveň oblasti, ve kterých sociální pracovníci klienty podporují, jsou zejména:

• převzetí odpovědnost za svůj život, být samostatný/á
  • mít práci a vzdělání
  • mít zajištěný finanční příjem a umět s ním hospodařit
  • umět komunikovat s úřady a institucemi
  • samostatně vést domácnost
  • smysluplně trávit volný čas
  • pěstovat vztahy s lidmi (přátelské, partnerské, příbuzenské…)
  • před odchodem ze služby si najít kvalitní bydlení.

Snažíme se pomoci klientům a klientkám zkvalitnit život tak, aby se neuchylovali k nevhodným řešením problémů, jako je např. páchání trestné činnosti nebo užívání návykových látek.

Klienti mají hlavní slovo v tom, čeho chtějí kdy ve svém životě dosáhnout, na čem budou se svým klíčovým pracovníkem nebo pracovnicí pracovat. Pravidelně se spolu scházejí a mluví o klientových přáních, potřebách i obtížích klienta či klientky, ale i o tom, co se mu/jí daří. To, co společně naplánují, se zapíše do Individuálního plánu a klient/ka potom usiluje o to, aby domluvené kroky plnil/a. Pracovník při tom poskytuje potřebnou podporu.

Zásady poskytování služby

• vzájemný respekt mezi klienty a sociálními pracovníky
  • respektování rozhodnutí klientů – oni jsou těmi, kdo určuje, na čem budou ve svém životě pracovat
  • individuální přístup ke klientům a jejich potřebám
  • rovný přístup ke klientům a klientkám
  • navození vztahu důvěry mezi klienty a sociálními pracovníky
  • informovanost klientek a klientů (o službě, dostupných zdrojích, možnostech klienta)
  • profesionalita
  • mlčenlivost

Pracovní postupy služby jsou zpracovány v jednotlivých Standardech kvality sociální služby DPC SOS Kotva. Ty jsou zájemcům k nahlédnutí v kanceláři vedoucí Domu na půl cesty SOS Kotva.

lokace

Kde službu poskytujeme