Chci podpořit

Nejkrásnější práce na světě

Zatímco pro někoho je narození dítěte zázrakem, jiného zaskočí tak, že to nakonec nezvládne. Naštěstí i pro takové děti existuje druhá šance. Stojí na vědomém a odvážném rozhodnutí dát domov někomu, kdo ho potřebuje.

Děti potřebují lásku

Malé dítě potřebuje člověka, který mu představí svět v celé šíři a kráse (odborně se tomu říká potřeba stimulace). Někoho, kdo dá světu řád a  smysl, aby mohlo to, co kdykoliv v budoucnu uvidí, uslyší a zažije, zařadit na správné místo a dál se rozvíjet, učit. Dítě potřebuje jistotu a pocit bezpečí. Ten ho zbavuje úzkosti z poznávání, z neznámého, ze sebe sama a z vnějšího světa: pocit bezpečí je nutným předpokladem skutečné svobody. Potřebuje někam patřit, přijmout samo sebe a svoji hodnotu jako jedince i jako součásti lidského společenství. To je hodně náročná disciplína: mít dítě rád takové, jaké je. Jen tak se budoucímu dospělému otevře budoucnost, perspektiva, cesta k naději na smysluplně prožitý život.

Nejste na to sami

Být rodičem není lehké, ale být náhradním rodičem dětí, kterým nedostatek lásky a péče na začátku života způsobil hluboké rány, je ještě o něco těžší. Proto si takové rozhodnutí zaslouží podporu. Pěstouni mají nárok na doprovázení, tedy na pomoc organizace disponující dovednostmi a znalostmi, které můžou na nelehké cestě náhradního rodičovství rodičům i jejich pěstouňátkům pomoci. V případě SOS dětských vesniček navíc pěstouni kromě poradenství získají třeba také možnost bezplatného školení, příspěvek na hlídání a pobytové aktivity dětí, psychologickou podporu při kontaktu s biologickou rodinou a v případě zájmu i zvýhodněný pronájem rodinných domů v areálu původních SOS dětských vesniček. K doprovázení více zde.

7394

dětí
vyrůstalo v roce 2020 v dětských nebo výchovných ústavech

559

dětí
z toho 265 mladších 3 let, bylo v loňském roce umístěno do tzv. kojeneckých ústavů

200

pěstounů
na přechodnou dobu se v roce 2020 odhlásilo z evidence, zatímco nových přibylo jen 120

Blog

Příbehy z pěstounství

Jak se stát pěstounem

Cesta k pěstounství bývá různě dlouhá, někdy kratší, jindy delší, někdy dokonce plná kliček. Také se může stát, že na jejím konci zjistíte, že tahle cesta není pro vás ta pravá. To je v pořádku. Pěstounství není pro každého a smyslem procesu „posuzování“ je mimo jiné ověřit i to, na kolik je váš plán stát se náhradním rodičem vážný, ale i vhodný pro vaši rodinu a všechny její členy.

Prvotní krok

V každé rodině se nejdřív najde někdo, koho prvního napadne, že pomáhat pěstounstvím je báječná věc. Pokud jste to zrovna vy, tak máte určitě hlavu plnou otázek. Nebojte se je formulovat a ptejte se – sami sebe, okolí nebo nás. Odpovědi vás dovedou k cíli.

Podání žádosti

Po kroku jedna je třeba vstoupit do procesu tzv. odborného posuzování. To znamená, že po podání žádosti na příslušném úřadu projdete přípravným kurzem a navštíví vás sociální pracovnice.

Čekání na děťátko

Toto období bývá různě dlouhé, může ho ovlivnit i to, nakolik jste ve svých preferencích vůči přijatému dítěti byli otevření, případně, zdali jste dlouhodobí či přechodní pěstouni. V každém případě ale hlídejte telefon, může totiž přijít každou chvíli.

Konečně spolu

Už je to tady. Čekání na vytouženou chvíli ukončí jeden jediný telefonát sociální pracovnice, který znamená, že se svým prvním pěstouňátkem se už brzy seznámíte.

Máte dost informací a jste si jisti tím, že pěstounství je přesně pro vás? Napište nám a společně doladíme zbývající detaily.

Chci se stát pěstounem

Potřebujete trochu času, abyste si všechno důkladně promysleli? Nechte si pravidelně posílat další informace o pěstounství.

Chci zůstat v obraze
FAQ

Otázky a odpovědi

Každému velkému rozhodnutí předchází tisíc otázek a tisíc odpovědí. S rozhodnutím darovat rodinu dítěti, které ji nutně potřebuje, to není jiné. Pokud něčemu nerozumíte, něco jste přeslechli nebo se chcete jen utvrdit v něčem, kde si nejste úplně jistí, ptejte se.

Více informací
Časová osa

Trocha historie

Potřeba poskytnout domov, bezpečí a lásku dětem, které o tohle všechno přišly, je stará jako lidstvo samo. Způsoby, jak se s ní naši předkové vypořádávali, se samozřejmě od dnešní praxe liší, jako inspirace by ale některé z nich mohly posloužit i dnes.

Více informací
Rozdíly

Pěstounství dnes

Pěstounská péče je jednou z forem náhradní rodinné péče, kterých náš současný právní systém rozeznává několik. Vedle nejznámější dlouhodobé pěstounské péče je to pak také pěstounská péče na přechodnou dobu, poručenství a osvojení.

Více informací
Doprovázení

Předpoklady pěstouna

Na to, kdo všechno se může stát pěstounem, se dá podívat ze dvou různých pohledů. První zohledňuje zákonné požadavky na zájemce o pěstounskou péči a popisuje oblasti, které se hodnotí při posuzování žádosti stát se pěstounem, zatímco druhý pohled je trochu obecnější.

Více informací
Televize

Mediální kampaň

S trochou nadsázky se dá říct, že kdo není vidět a slyšet v médiích, jako by ani neexistoval. Proto jsme společně s pěstouny připravili televizní spot, který bude k vidění na komerčních televizní stanicích i v České televizi a pro novináře také tiskovou zprávu o tom, co všechno na podporu pěstounství realizujeme.

Více informací