Tréninkové bydlení pro ohrožené rodiny

SOS Kormidlo
Centrum sociální rehabilitace pro rodiny s dětmi

SOS Kormidlo

SOS Kormidlo je terénní a pobytová služba pro rodiny s dětmi v obtížné životní situaci. Během půlročního tréninkového pobytu se rodiče učí postarat se o své děti a zvládat samostatně každodenní povinnosti i náročnější problémy.

Kdo jsme

SOS Kormidlo je centrum sociální rehabilitace pro rodiny s dětmi.

Jedná se o terénní a pobytovou službu pro rodiny nacházející se v obtížných životních situacích, které by mohly vést k ohrožení vývoje dětí či jejich odebrání z rodinného prostředí.

Co je cílem služby?

Naším cílem je poskytnout ohroženým rodinám odbornou pomoc a podpůrné prostředí takovým způsobem, aby byly schopny samostatně zvládat nároky každodenního života a zajistit si tak stabilní a bezpečné místo pro život.

SOS Kormidlo chce pomoci těm mladým lidem, kteří ve vlastním dětství nezažili funkční rodinu a neměli tak od koho okoukat, jak být dobrými rodiči. Až příliš často se setkáváme s tím, že mladí dospělí, kteří vyrostli v nefunkčním prostředí, se sami ve velmi mladém věku stávají rodiči. Touží si vynahradit, čeho se jim v dětství nedostávalo, ale záhy zjistí, že rodičovství je mnohem těžší, než si mysleli, a pokud se jim nedostane adekvátní podpory, mnohdy to vzdají a děti končí v náhradní péči. Věříme, že pokud jim v začátku někdo nahradí zkušenou maminku či babičku a o dítě je naučí pečovat, navíc v situaci, kdy několik měsíců nebudou muset řešit, kam s dítětem hlavu složit, dokáží už pak fungovat samostatně jen s podporou terénní sociální služby. Věříme, že i děti nezralých rodičů mohou při dostatečné podpoře prožít šťastné dětství ve vlastní rodině.

Jak pomáháme?

Služba je určená pro rodiny s dětmi, v nichž alespoň jedno z dětí je mladší 7 let

Terénní, ambulantní i pobytovou formou poskytujeme tyto služby:

• základní sociální poradenství
  • nácvik dovedností (péče o domácnost, péče o dítě, hospodaření s financemi, vyřizování záležitostí na úřadech)
  • výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti (podpora školní docházky, příprava dětí do školy atd.)
  • doprovázení na jednání do školských zařízení, na úřady, k lékaři apod.
  • pomoc při uplatňování práv, poradenství ohledně možností získávání podpory ze strany státu a dalších institucí apod.

Pobytová služba navíc zahrnuje:

• ubytování v samostatných vybavených malometrážních bytech (kapacita je 4-5 osob dle velikosti bytu) po dobu maximálně 6 měsíců
  • podmínkou je spolupráce na intenzivním programu podpory pro rozvoj a stabilizaci rodičovských kompetencí (program není určen jako řešení krizové bytové situace rodiny)
lokace

Kde službu poskytujeme