SOS Přístav

768 72 Chvalčov

Pobočka

Kde nás najdete

SOS Přístav Chvalčov sídlí v areálu SOS dětské vesničky Chvalčov ve velké, modré budově. Zde má pracovnu sociální pracovnice věnující se doprovázení pěstounských rodin jak přímo v SOS dětské vesničce, tak v lokalitě celého Zlínského a Olomouckého kraje.

Kapacita služby

SOS Přístav Chvalčov má aktuálně volné kapacity pro uzavírání dohod s novými pěstounskými rodinami.

Kontaktní adresa

U Vesničky 696
768 72 Chvalčov

• Pondělí   8:00 – 12:00 a 13:00 – 15:00 po předchozí domluvě
  • Úterý      8:00 – 12:00 a 13:00 – 15:00 po předchozí domluvě
  • Středa     8:00 – 12:00 a 13:00 – 15:00 po předchozí domluvě
  • Čtvrtek    8:00 – 12:00 a 13:00 – 15:00 po předchozí domluvě
  • Pátek       8:00 – 12:00 a 13:00 – 15:00 po předchozí domluvě

Setkání je vhodné vždy domluvit předem, ať již telefonicky, či mailem. Pracovnice vyjíždí přímo za rodinami, nemusí být tedy v kanceláři vždy přítomna.

Nabídka SOS Přístav Chvalčov

• Doprovázení pěstounských rodin (dlouhodobých pěstounů, pěstounů na přechodnou dobu, příbuzenských pěstounů) – poskytujeme poradenství v náhradní rodinné péči a v sociální oblasti (specifika pěstounské péče, výchova a vzdělávání přijatých dětí, volnočasové aktivity, spolupráce s biologickou rodinou a zpracování historie dítěte, případně další).
  • Odborné vzdělávání pro pěstouny– dle individuálních potřeb, prezenční i on-line formou, případně víkendová vzdělávání.
  • Zprostředkování zajištění péče o dítě – v zákonem stanovených případech hradíme jak krátkodobé hlídání dětí, tak přispíváme na pobytové aktivity dětí po dobu zajištění odpočinku pěstounů (14 dní/rok).
  •  Psychologickou a další odbornou podporu – zprostředkováváme spolupráci s odborníky s praxí v oblasti náhradní rodinné péče.
  • Kontakt s biologickou rodinou – pomáháme s přípravou všech účastníků (dítě, pěstoun, rodič). Pomáháme se zajištěním kontaktů dítěte s biologickou rodinou. Nabízíme vhodné prostory pro kontakt a asistenci odborného pracovníka.
  • V případě volné kapacity v areálech původních SOS dětských vesniček (Karlovy Vary, Brno, Chvalčov) nabízíme pěstounským rodinám, které s námi mají uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče, pronájem rodinných domů.

Jak to u nás vypadá

SOS dětská vesnička Chvalčov vznikla jako druhá SOS dětská vesnička v tehdejším Československu. Základní kámen k její výstavbě byl položen 4. 10. 1970 za přítomnosti prof. Jiřího Dunovského a prof. Zdeňka Matějčka (zakladatelů Sdružení přátel SOS dětských vesniček u nás) a manželky tehdejšího prezidenta republiky Ireny Svobodové.

Ihned po svém zprovoznění, koncem roku 1973, byla dětská vesnička znárodněna státem a od té doby fungovala fakticky jako ubytovací zařízení pro pěstounské rodiny. V roce 1992 byla navrácena nově obnovenému Sdružení SOS dětských vesniček. Dětská vesnička tak mohla začít vyvíjet svou činnost dle principů mezinárodní organizace SOS Kinderdorf International až po téměř 20 letech od svého vzniku.

V současnosti má přímo v areálu SOS dětské vesničky Chvalčov zázemí kancelář SOS Přístav Chvalčov. V areálu se nachází 9 rodinných domů se zahrádkami, správní budova, sportovní hřiště, ovocný sad a dětské hřiště s nejrůznějšími průlezkami, pískovištěm a dřevěným altánem. V průběhu let 2012 – 2019 proběhly rekonstrukce všech budov v areálu.

Ve správní budově (dům s modrou fasádou) se nachází kanceláře ředitele programů doprovázení pěstounských rodin, zástupkyně ředitele programů doprovázení pěstounských rodin, asistentky-účetní, sociální pracovnice SOS Přístav Chvalčov, kancelář psychologa a dílna správce. Dále se zde nachází posilovna, tělocvična, učebna a dětská dílna, které jsou určeny pro pravidelné volnočasové aktivity s dětmi. Klubovna slouží jako prostor pro porady a vzdělávání pěstounů či zaměstnanců.

V areálu vesničky je ubytovací zařízení, kde je k dispozici celkem sedm garsonek určených k pronájmu a jeden dvoupokojový byt. V této budově je velký společenský sál, který slouží jako zázemí pro různé společenské či školicí akce, a hudebna, kde se děti mohou učit hrát na různé hudební nástroje.

K dispozici je zde také zrekonstruovaná místnost pro asistovaný kontakt biologické rodiny s dětmi. Celý venkovní areál dětské vesničky je přístupný veřejnosti.

Vybrané standardy kvality sociálně-právní ochrany dětí najdete zde:

Standard č. 1Standard č. 2Standard č. 3Standard č. 4Standard č. 5Standard č. 9Standard č. 10Standard č. 11Standard č. 12Standard č. 13Standard č. 14Standard č. 15

Můžeme něco dělat lépe?

Máme zájem zlepšovat naše služby. Pokud věříte, že bychom něco mohli dělat lépe, budeme rádi, pokud nám to řeknete. Podněty, připomínky nebo stížnosti k naší práci můžete sdělit osobně kterémukoliv pracovníkovi zařízení, zaslat je na mailovou adresu uvedenou v kontaktech, případně poštou na naši adresu nebo vložit do schránky příslušné služby.

V případě, že si chcete stěžovat na pracovníky SOS Přístav, můžete stížnost adresovat vedoucí služby, řediteli programů doprovázení pěstounských rodin, či výkonné ředitelce.

Každou stížností se budeme zabývat, stěžovatele o způsobu jejího vyřízení budeme informovat. Způsob vyřízení anonymní stížnosti bude zveřejněn na nástěnce v zařízení.

Podrobné informace o postupu vyřizování stížností naleznete zde.

Sociální pracovníci

kurzy a projekty

Vzdělávání

Nejčastější problémy

Poradna

Řešíte složitou situaci, která je pro vás nová, a nevíte si rady? Přední odborníci na jednotlivé aspekty pěstounské péče vám poradí, jak na to, a zkušenosti jiných pěstounů názorně ukáží, jak různé přístupy fungují v praktickém životě. Projděte si nejčastější problémy, s kterými se náhradní rodiče mohou setkat, i způsoby jejich řešení.

Jak komunikovat s dětmi

Dobře komunikovat je v pěstounské péči minimálně stejně důležité jako v každé jiné oblasti života a vztahů, možná ještě o něco důležitější.

dostupné knihy

Knihovna pobočky