JOHANKA S KAROLÍNKOU UŽ MAJÍ DOMOV 

Na ubytovnu, kde děvčátka s jejich maminkou strávily nekonečných šest měsíců, se Johance a Karolínce ještě úplně zapomenout nepodařilo. Není se čemu divit, ponuré prostředí, neustálé hádky rodičů a maminčin potlačovaný pláč zanechaly v křehkých dětských duších hluboké stopy. Stěhování pryč od velké šedivé skvrny na zdi tak určitě ani jednu z nich nijak nemrzelo.

Paní Klára, maminka obou holčiček, se snažila neutěšenou situaci vyřešit ze všech sil. Přestože to nebylo jednoduché, nakonec se jí ve spolupráci s pracovníky pražského SOS Kompasu podařilo získat byt a vyřídit nadační příspěvek na kauci.

Ani rozvod s otcem holčiček neproběhl právě hladce. Teď už je ale nekonečným soudním tahanicím konec a paní Klára má stanoveno na holčičky výživné. Situace, která dlouho vypadalo opravdu beznadějně, se konečně obrátila k lepšímu a obě holčičky si společně s maminkou užívají láskyplného domova.

851

dětí neskončilo v ústavu

díky preventivní pomoci SOS Kompas

ELIŠKA CHCE BÝT SLAVNOU HEREČKOU

Když se osmiletá Eliška a její tři mladší sestřičky dostaly do karlovarského SOS Sluníčka, byly ve velmi špatném fyzickém i psychickém stavu. Důvodem umístění do krizového zařízení bylo nejen hrubé zanedbání rodičovské péče, ale i ztráta střechy nad hlavou.

Po pár týdnech láskyplné péče ale holčičky velmi pookřály a s chutí se zapojily do všech aktivit. Prázdniny strávily hraním her a návštěvami koupaliště. Eliška se také intenzivně věnovala přípravě na nástup do první třídy. Měla totiž už dva odklady školní docházky, jejichž důvodem byly právě nevyhovující domácí podmínky.

Sociální pracovnice karlovarského SOS Kompasu teď intenzivně pracují s Eliščinou maminkou, aby si mohla holčičky vzít co nejdříve k sobě. Kromě nového bydlení jí pomáhají i s řešením dalších problémů. Eliška totiž potřebuje to správné rodinné zázemí, aby se jí splnil sen: bude slavnou herečkou! Držíme jí palce!

82

dětí našlo útočiště

v krizových centrech SOS Sluníčko

KUBÍK A TEREZKA JSOU NEROZLUČNÁ DVOJKA

Vstup do života neměl Kubík zrovna nejjednodušší. Napjatou atmosféru v malém bytě, kde vedle sebe žili tři generace a o hádky tak nikdy nebyla nouze, ještě navíc zhoršovala drogová minulost jeho maminky, kvůli které musela rodina bojovat s minimálním příjmem a spoustou dluhů.

Sociálním pracovníkům pražského SOS Kompasu se sice podařilo přesvědčit paní Kláru, aby se domluvila s věřiteli na splátkovém kalendáři a nastoupila rekvalifikační kurz, který by jí pomohl najít práci. Do osudu rodiny ale znovu vstoupily drogy.

Díky mimořádnému úsilí sociálních pracovnic se nakonec podařilo paní Kláru přesvědčit, aby okamžitě nastoupila detoxikační léčbu. Dnes tak Kubík žije se svojí maminkou a dvouletou sestrou Terezkou v přiděleném sociálním bytě v Praze. Paní Klára už rok a půl úspěšně abstinuje a každým dnem se snaží být pro své dvě děti příkladem.

443

rodin zůstalo pohromadě

díky našim sociálním pracovníkům

DAVÍDEK ROZDÁVÁ ÚSMĚVY

Davídek se narodil, když bylo jeho mamince necelých 18 let. Péče o buclatého klučinu jí od samého začátku dělala problémy. Nevěděla si rady s kojením, nezvládala základní hygienu, nedodržovala denní režim.

Situace začala být opravdu vážná, když mladá maminka začala nechávat malého synka samotného doma. K jeho umístění do krizového zařízení byl tehdy jen krůček a odebrání miminka tehdy zabránil jen zásah sociální pracovnice přerovského SOS Kompasu.

Dneska už je všechno jinak. Maminka překonala počáteční nedůvěru a postupně se naučila jak často a správně kojit, kdy Davídka vykoupat a jak mu vytvořit zázemí, ve kterém bude prospívat. A Davídek? Z něj je teď už silné a zdravé batole, které rozdává úsměvy na všechny strany.

133

dětem a jejich pěstounům

pomohli sociální pracovníci služby SOS Přístav

ZÁVĚR

Díky vaší štědrosti můžeme každý den pomáhat těm nejbezbrannějším z nás. Často jde o dlouhodobou, náročnou a mravenčí práci, na jejímž konci se však objeví veselý dětský úsměv. Naši pracovníci mohou každý den pomáhat ohroženým dětem jen díky vaší pomoci. Děkujeme, že pomáháte spolu s námi.