Když je Tereze nejhůř, představuje si, že je to všechno jen hra. Sedí s Maruškou a s Adamem u stolu v kuchyni, dřevo v kamnech praská a ona se už zase vrací do domečku a dvakrát nehází, ale vůbec se nezlobí. Vždyť je to jen hra!

Když se v pomyslné hře takhle vrátila poprvé, musela uznat, že to byla její vina. Obchodníci s energiemi jsou výmluvní a přechod k jinému dodavateli byl pro samoživitelku, která šetří každou korunu, prostě lákavý – jenomže ve skutečnosti tak nevýhodný, že skončil odpojením elektřiny. Skoro rok svítila dvěma lampičkami na baterii, vařila na plynové bombě, prala v ruce. Teď ale starší Maruška nastoupila na střední, potřebuje se připojovat přes internet do studijní zóny… Tereza, která nikdy nikoho o nic neprosila, se obrátila na pobočku SOS dětských vesniček, jestli by jí nepomohli.

Vítejte v noční můře

Sociální pracovnice Mirka, která příběh Marušky, Adama a jejich maminky vypráví, ho ke hře přirovnala také. „Je to ale spíš noční můra než zábavná stolní hra. Život není peříčko, ale tolik smůly naráz, to už snad ani není možné. Paní Terezku jsem poznala jako snaživou, pracovitou paní, která potřebovala pomoci vlastně jen s komunikací s institucemi – jenže to byl tentokrát oříšek i pro mne.“

Před připojením elektroměru je potřeba revize. Příslušný orgán ale komunikuje jen prostřednictvím e-mailu – ovšem kdo nemá elektřinu, nemá ani internet. Mirka jde proto s Terezou na pobočku osobně. Vyřídí, co je potřeba, ale revizní technik toho má moc. Když si dohodnou termín… zkrachuje dodavatel elektřiny! Zpátky do domečku a několik kol neházejte: na pobočce jsou davy lidí, úřednice se hroutí, vypadá to na další týdny bez elektřiny. Maruška pořád netuší, jak bude komunikovat se školou.

Ven z bludného kruhu

Nečekaně pomůže revizní technik. Mamince s dětmi zaktualizuje revizní zprávu a přes známé zařídí zapojení elektroměru. Po roce se u Terezy ve starém domku po rodičích rozsvítí světlo a Maruška si na notebooku, který jí zapůjčily SOS dětské vesničky, poprvé otvírá emaily ze studijního oddělení.

„Bez elektřiny nevyřídíte elektřinu“, říká se smíchem, ale naprosto realisticky Mirka. „Myslím, že bez naší pomoci by snad šikovná Maruška ze školy musela odejít. Tereza se snaží, nedělá nic špatně, ale orientace v moderním světě a komunikace s úřady a institucemi jí prostě nejde, nikdo jí to nenaučil – ale děti by to odnášet neměly, zvlášť když stačí jen trocha podpory.” Až bude pomyslnou kostkou házet Terezina dcera Maruška, určitě bude v cíli mnohem rychleji. Není to skvělé, když konečně vyhráváte?