Kristýna tomu vůbec nemůže uvěřit. Ve čtrnácti letech je konečně na opravdové dovolené! Sice to není moře, kam jezdí většina jejích spolužáků, ale jako moře to vypadá: až k té velké vodní ploše seběhne, musí si loknout, jestli ta voda přece jen náhodou není slaná! Zatím vzpomíná na to, jak se cítila, když se spolužačky bavily o tom, kam v létě pojedou. A jí se ani neptaly, protože by odpověď byla pořád ta samá: Kam bysme asi mohli jet, když táta nemá práci a máma uklízí? Už měla chuť holky za ty otázky praštit, ale zároveň věděla, že by to k ničemu nebylo. Jen by se jí vyhýbaly ještě víc a ve škole by bylo k nevydržení. 

Nic není zadarmo

A teď jí vítr od Máchova jezera lechtá na tváři a Kristýna má na krajíčku z pocitu štěstí. Moc by to přála i mámě a tátovi: až bude velká, tak si najde nějakou super práci a vezme je nejen na tohle krásné místo, ale i k moři. A ségru Káťu taky, když jí slíbí, že na ni nebude protivná! 

Kristýna je na výletě s dětmi z pěstounských rodin a s pár dalšími dětmi z programu preventivní služby. Nebylo to ale vůbec jen tak: nejdřív byla spousta práce a pak až tahle sladká odměna. Máma s tátou s pomocí sociálních pracovníků oběhli spoustu úřadů a než si obstarali všechno potřebné, trvalo to pěkně dlouho. Ale stálo to za to!  

Už jen pár dní

Z vyřízené dávky v hmotné nouzi konečně zaplatila máma obědy a koupila jí nové boty, protože ty staré už ji několik měsíců tlačily. Katka snad dostane taky jedny, ale až k Vánocům: důležitější je začít splácet dluhy, aby nepřišel exekutor. Ale teď to bude lepší, protože sociální pracovníci z preventivní služby pomohli tátovi najít práci, takže už máma nemusí chodit prosit o cukr nebo o vajíčka k sousedům. 

I Kristýna s osmiletou Katkou si tábor nejdřív musely „odpracovat“: nevynechat ani jedno doučování, zlepšit si známky a dokázat tak, že jim to za to stojí. Ale zas tak velká práce to nebyla a nejtěžší na tom bylo přečkat těch pár posledních dnů před odjezdem. A teď jsou Kristýna s Katkou na pláži, kolem běhají mrňousové z vesničky, házejí po sobě písek a sluníčko pěkně pálí. A tak to v létě přece má být, no ne?