Staňte se dobrovolníkem

Darujte svůj čas a pozornost. Využijeme pravidelnou pomoc při doučování i jednorázovou při organizaci akcí.

Co budete dělat jako dobrovolník?

• Trávit volný čas s dětmi v krizovém zařízení SOS Sluníčko.
  • Doučovat děti v pěstounských rodinách v SOS Přístavu v Karlových Varech, Brně a Chvalčově nebo v nízkoprahovém klubu SOS Kajuta v Bystřici pod Hostýnem.
  • Pomáhat nám s koordinací pomoci v národní kanceláři v Praze.
  • Na odpoledne pohlídáte děti pěstounům.
  • Stanete se mentorem pro mladé lidi, kteří z náhradní péče vstupují do dospělosti.
  • Pomůžete nám s jednorázovou organizací benefičních akcí.

8 kroků, jak se stát dobrovolníkem

1. Vyplníte náš formulář níže.

2. Přijdete na školení. Většinou netrvá déle než 3 hodiny. Povinnost absolvovat školení se nevztahuje na externí dobrovolníky, kteří například překládají.

3. Absolvujete pohovor s koordinátorem. Pohovor trvá asi 10 až 20 minut. Koordinátor si s vámi ujasní vzájemná očekávání.

4. Uzavřeme společně smlouvu o dobrovolnictví. Smlouva specifikuje rozsah vaší činnosti a zaváže vás k mlčenlivosti, chráníme tak soukromí dětí. Od smlouvy můžete kdykoliv odstoupit a formálně tak dobrovolnictví ukončit.

5. Ještě než začnete, budeme potřebovat potvrzení o zdravotní způsobilosti. Na dobrovolníky vzniká často velký tlak, chceme si být jistí především psychickou odolností.

Uvažte, zda ve vás tragické příběhy vyvolávají empatii, nebo spíše hluboký smutek. Potvrzení nevyžadujeme u jednorázových a externích spolupracovníků.

6. Podle zákona se dobrovolníkem můžete stát pouze, pokud máte čistý trestní rejstřík. Výpis vám vydají na Czech Pointu na každé pobočce pošty. Pokud budete chtít, koordinátor vám proplatí poplatek 100 Kč za vydání výpisu.

7. Podepíšete etický kodex. Morální kredit dobrovolníků je pro nás důležitý, protože se podílejí na výchově dětí. Podepisujete tak například, že nebudete zasahovat do rodinných vztahů dětí.

8. Zapojíte se do aktivit. Zpočátku vám bude k ruce kontaktní osoba z řad našich zaměstnanců. Pomůže vám, když si nebudete vědět rady, nebo s vámi naplánuje úkoly podle vašich časových možností.

Kdo se může stát dobrovolníkem?

Nezáleží na věku ani vzdělání. Oceníme nadšené studenty i babičky, které mají třeba vlastní vnoučata daleko. Na tom, co konkrétně byste dělali, se domlouváme individuálně podle vašich představ a možností.

Dobrovolnictví upravuje zákon o dobrovolnické službě č. 198/2002 Sb. Jediné kritérium je čistý trestní rejstřík a absolvování proškolení.

Staňte se dobrovolníkem

Odesláním formuláře berete na vědomí zásady zpracování osobních údajů.