Pomáháme těm nejzranitelnějším

Naše služby pomáhají traumatizovaným dětem, pěstounům, matkám samoživitelkám, sociálně vyloučeným rodinám. Řada klientů se vinou karanténních opatření potýká s existenčními problémy, hrozí jim ztráta bydlení, dětem chybí kamarádi i pravidelné obědy.....

Jak momentálně naše pomoc vypadá?

Pobytové služby – tedy krizová centra pro ohrožené děti SOS Sluníčko v Karlových Varech a v Praze, stejně jako Dům na půl cesty pro čerstvě dospělé klienty v Brně – pokračují dál ve své činnosti, život se tu přizpůsobil karanténním opatřením podobně, jako v běžných rodinách. Jak to u nás teď vypadá, si můžete přečíst zde: https://www.sos-vesnicky.cz/aktuality/dum-na-pul-cesty-v-dobe-karanteny/

Terénní služby – v preventivní pomoci pro ohrožené rodiny, podobně jako v podpoře pěstounských rodin jsme museli vzhledem ke všem vládním bezpečnostním opatřením minimalizovat osobní kontakty, na kterých bývá obvykle naše práce postavena, a přejít na vzdálenou komunikaci prostřednictvím telefonu a internetu. Mimořádná situace dopadá na řadu rodin velice významně, proto s nimi sociální pracovnice komunikují velmi intenzivně a řeší s nimi nejrůznější potřeby:

• Poskytujeme informace týkající se bezpečnostních opatření a doporučení odborníků, vysvětlujeme, radíme v konkrétních situacích (Mohu jít s dítětem k zubaři? Na očkování? Na výlet?…) sos-vesnicky.cz/informace-v-dobe-epidemie.
  • Poskytujeme emocionální podporu všem rodinám, intenzivněji rodinám s psychickými potížemi (laktační psychóza, neurózy, maniodepresivní stavy apod.) prostřednictvím telefonických intervencí.
  • Pravidelně si telefonujeme, zjišťujeme aktuální potřeby rodin (léky, potraviny, čisticí prostředky, vzdělávání dětí atd.).
  • V případě potřeby poskytujeme či zprostředkujeme pomoc.
  • Zajišťujeme školní podporu, např. zasíláme emailem úkoly a odkazy na weby, kde si mohou děti procvičovat problematické učivo zábavnou interaktivní formou.
  • Radíme rodičům dětí, které nemají přístup na internet, jak postupovat se školní výukou, jaké zařadit hry, pomáháme s organizací času.
  • Stále jsme v kontaktu s odborníky, které rodinám pomáhají (OSPODY, etopedi atd.).
  • Pro sociálně slabé rodiny je současná situace mnohdy zcela ohrožující – ztráta zaměstnání pro ně často znamená hrozbu ztráty bydlení, mohou se s dětmi ze dne na den ocitnout na ulici. To samozřejmě nemůžeme dopustit, snažíme se jim tedy pomoci ze všech sil situaci vyřešit.

Co nejvíce potřebujeme?

Pomoc ohroženým dětem se nemůže zastavit ani v době, kdy se v zemi zastavilo téměř vše. Pomáháme dětem traumatizovaným, týraným, dětem ohroženým ztrátou rodičovské péče a jinak znevýhodněným. Tyto děti nás potřebují, některé víc než kdy dřív. Proto i v této obtížné době nezbytně potřebujeme podporu vás, našich dárců – bez vás to nedokážeme.

Pokud rodiny s dětmi potřebují nějakou materiální pomoc (např. roušky a další ochranné prostředky, školní pomůcky apod.), jsme schopni jim ji obratem obstarat. Nejvíce ale potřebují podporu našich sociálních pracovníků, psychologů a dalších spolupracovníků. Abychom ji mohli zabezpečit, prosíme, podporujte nás dále finančně, pokud to vaše situace dovolí.