Přístav Karlovy Vary – doprovázení pěstounských rodin

Kde nás najdete

Zázemí pro doprovázení pěstounských rodin se nachází na adrese Svatoššká 279/21, Karlovy Vary – Doubí (červená budova u parkoviště). V této budově se nacházejí kanceláře sociálních pracovnic věnujících se doprovázení pěstounských rodin jak v SOS dětské vesničce, tak v lokalitě celého Karlovarského kraje.

Kontaktní adresa

SOS Přístav Karlovy Vary
Svatošská 279 360 07 Karlovy Vary – Doubí

Provozní doba

• Pondělí   8:00 – 12:00  a  13:00 – 15:00 po předchozí domluvě
  • Úterý      8:00 – 12:00   a  13:00 – 15:00 po předchozí domluvě
  • Středa     8:00 – 12:00   a  13:00 – 15:00 po předchozí domluvě
  • Čtvrtek   8:00 – 12:00   a  13:00 – 15:00 po předchozí domluvě
  • Pátek      8:00 – 12:00   a  13:00 – 15:00 po předchozí domluvě

Setkání je vhodné vždy domluvit předem, ať již telefonicky, či mailem. Pracovnice vyjíždí přímo za rodinami, nemusí být tedy v kanceláři vždy přítomna.

Jakým způsobem pracujeme

SOS dětské vesničky, z.s. mají pověření k výkonu sociálně-právní ochrany dětí. Dlouhodobě poskytujeme podporu pěstounským rodinám a snažíme se o to, aby děti mohly vyrůstat v rodinném prostředí. Proto pěstounským rodinám poskytujeme intenzivní podporu. Každá rodina má svého klíčového pracovníka, se kterým dlouhodobě spolupracuje a řeší situace, které pěstounství přináší. Doprovázíme rodiny na území Prahy a Středočeského kraje.

Pomohli jsme 1272 dětem

Co nabízíme

• Doprovázení pěstounských rodin
    (Poskytujeme poradenství v náhradní rodinné péči a v sociální oblasti)
  • Odborné vzdělávání pro pěstouny
  • Zprostředkování zajištění péče o dítě (v zákonem stanovených případech hradíme krátkodobé hlídání, také přispíváme na pobytové aktivity dětí po dobu zajištění odpočinku pěstounů – 14 dní ročně)
  • Zprostředkování psychologické a další odborné pomoci
  • Pomáháme se zajištěním kontaktu dětí s biologickou rodinou

Jaké jsou naše cíle

Cílem SOS Přístav je podporovat osoby poskytující pěstounskou péči tak, aby jim svěřené děti:

• vyrůstaly v lásce, bezpečí, důvěře, respektu a přijetí;
  • vytvářely smysluplné dlouhodobé vztahy jak se svojí původní rodinou, tak s rodinou pěstounskou;
  • se účastnily rozhodování o svých životech a dostaly srozumitelným způsobem informace o všem, co se jich týká, zejména informace o své historii a důvodech, proč jsou umístěny v pěstounské péči;
  • rozvíjely svůj potenciál a byly naplňovány jejich potřeby;
  • budovaly svou identitu;
  • byly připraveny na odchod z pěstounské péče ať již návratem ke svým rodičům nebo jiným osobám blízkým nebo osamostatněním v dospělosti.

Jaké je naše poslání

Posláním SOS Přístav je podporovat osoby poskytující pěstounskou péči v péči o přijaté děti zejména:

• v zajišťování bezpečí dětí a péči o ně,
  • v naplňování konkrétních individuálních potřeb přijatého dítěte,
  • v podpoře vztahů dítěte k jeho rodině a dalším blízkým osobám,
  • ve vytváření bezpečných dlouhodobých vztahů s dětmi,
  • ve spolupráci s dalšími odborníky podporujícími dítě.

S kým pracujeme – cílová skupina

Cílovou skupinouSOS Přístav jsou pěstounské rodiny. Uvědomujeme si, že osoby poskytující pěstounskou péči potřebují ve své práci velkou podporu a proto má každá rodina svého klíčového pracovníka, který pracuje s celou rodinou (pěstouny, přijatými i biologickými dětmi). Poskytuje jim odborné poradenství, sdílí s nimi radosti i strasti pěstounství, hledá s rodinou řešení v situacích, které pěstounství přináší. V případě potřeby doporučuje a pomáhá rodině vyhledat odbornou pomoc.

Dalšími cílovými skupinami jsou:

• děti v pěstounské péči,
  • další děti v rodině,
  • další osoby blízké osobám poskytujícím pěstounskou péči,
  • rodiče a další osoby blízké pro děti v pěstounské péči při zajištění bezpečného kontaktu dítěte s těmito osobami,
  • děti, které se na SOS Přístav obrátí,
  • osoby, které mají zájem poskytovat pěstounskou péči.

Jak to u nás vypadá

Výstavba SOS dětské vesničky v Karlových Varech byla zahájena v roce 1969 a již rok nato přivítala první pěstounské rodiny. Jde tedy o nejstarší SOS dětskou vesničkou v České republice.

V letech 2000-2001 byla provedena částečná rekonstrukce domů. Z organizačních důvodů však v roce 2005 přešla SOS dětská vesnička v Karlových Varech do útlumového režimu a byla přeměněna na školící centrum mezinárodní asociace SOS Kinderdorf International, která celosvětově zastřešuje jednotlivé národní asociace SOS dětských vesniček. Svoji činnost obnovila opět v lednu 2007 a do vesničky začaly postupně přicházet nové pěstounské rodiny.

SOS dětská vesnička Karlovy se nachází v klidné okrajové části města, v blízkosti Svatošských skal.

Přímo v areálu SOS dětské vesničky jsou pro všechny děti k dispozici tři hřiště. První má asfaltový povrch a slouží především pro míčové hry. Druhé je určeno pro menší děti, které mohou využívat pískoviště, prolézačky, houpačky, skluzavky a kolotoč. Třetí je travnatá velká plocha nad domky vesničky. Toto hřiště využíváme při větších akcích, můžeme tam i opékat buřty.

Můžeme dělat něco lépe?

Máme zájem zlepšovat naše služby. Pokud věříte, že bychom něco mohli dělat lépe, budeme rádi, pokud nám to řeknete. Podněty, připomínky nebo stížnosti k naší práci můžete sdělit osobně kterémukoliv pracovníkovi zařízení, zaslat je na mailovou adresu uvedenou v kontaktech, případně poštou na naši adresu nebo vložit do schránky příslušné služby.

V případě, že si chcete stěžovat na pracovníky SOS Přístav, můžete stížnost adresovat vedoucí služby, řediteli programů doprovázení pěstounských rodin, či výkonné ředitelce.

Každou stížností se budeme zabývat, stěžovatele o způsobu jejího vyřízení budeme informovat. Způsob vyřízení anonymní stížnosti bude zveřejněn na nástěnce v zařízení. Podrobné informace o postupu vyřizování stížností naleznete zde.