Kde, kdy a jak pomáháme?

Provozní doba kanceláře Chvalčov (zahrnuje i oblast Prostějovska):

• Pondělí   7:30 – 16:00
  • Úterý      7:30 – 16:00
  • Středa    7:30 – 16:00
  • Čtvrtek  7:30 – 16:00
  • Pátek      7:30 – 16:00

U Vesničky 696, Chvalčov

Protože naši pracovníci často docházejí do rodin, se kterými pracujeme, je vhodné si schůzku s námi předem telefonicky domluvit.

Provozní doba kancelář Zábřeh (zahrnuje i oblasti Šumperska a Mohelnicka):

• Pondělí  7:00 – 11:30, 12:00 – 17:00   terénní forma
  • Úterý      7:00 – 11:30, 12:00 – 15:00   ambulantní forma
  • Středa     7:00 – 11:30, 12:00 – 17:00   terénní forma
  • Čtvrtek    7:00 – 11:30, 12:00 – 15:00   terénní forma
  • Pátek       7:00 – 11:30, 12:00 – 13:30   terénní forma

Masarykovo nám. 47/9, Zábřeh

Jak to u nás vypadá

SOS dětská vesnička Chvalčov vznikla jako druhá SOS dětská vesnička v tehdejším Československu. Základní kámen k její výstavbě byl položen 4. 10. 1970 za přítomnosti prof. Jiřího Dunovského a prof. Zdeňka Matějčka (zakladatelů Sdružení přátel SOS dětských vesniček u nás) a manželky tehdejšího prezidenta republiky Ireny Svobodové.

Ihned po svém zprovoznění, koncem roku 1973, byla dětská vesnička znárodněna státem a od té doby fungovala fakticky jako ubytovací zařízení pro pěstounské rodiny. V roce 1992 byla navrácena nově obnovenému Sdružení SOS dětských vesniček. Dětská vesnička tak mohla začít vyvíjet svou činnost dle principů mezinárodní organizace SOS Kinderdorf International až po téměř 20 letech od svého vzniku.

V současnosti má přímo v areálu SOS dětské vesničky Chvalčov zázemí regionální kancelář pro Zlínský a Olomoucký kraj a SOS Přístav. Regionální kancelář zaštiťuje služby pro ohrožené a pěstounské rodiny ve Zlínském a Olomouckém kraji, které nesou označení SOS Přístav, SOS Kompas a SOS Kajuta.

Zde se nachází 9 rodinných domů se zahrádkami, správní budova, sportovní hřiště, ovocný sad a dětské hřiště s nejrůznějšími průlezkami, pískovištěm a dřevěným altánem. V průběhu let 2012 – 2017 proběhly rekonstrukce všech budov a areálu.

Ve správní budově se nachází kanceláře regionálního ředitele pro Zlínský a Olomoucký kraj, regionální koordinátorky, asistentky, sociální pedagožky SOS Přístav a kancelář psychologů. Dále se zde nachází posilovna, tělocvična, učebna a dílna, které jsou určené pro pravidelné volnočasové aktivity s dětmi. Klubovna slouží jako prostor pro porady a vzdělávání pěstounů či zaměstnanců.

V areálu vesničky se také nachází ubytovací zařízení, kde je k dispozici celkem sedm garsonek určených k pronájmu a jeden dvoupokojový byt. V této budově se také nachází velký společenský sál, který slouží jako zázemí pro různé společenské či školicí akce, a hudebna, kde se děti mohou učit hrát na různé hudební nástroje.

K dispozici je zde také zrekonstruovaná místnost pro asistovaný kontakt biologické rodiny s dětmi. Celý venkovní areál dětské vesničky je přístupný veřejnosti.

Více podrobnějších informací se dočtete ve standardech kvality sociálně-právní ochrany.

Jak pomáháme

SOS Přístav se zabývá doprovázením a podporou pěstounských rodin žijících ve Zlínském a Olomouckém kraji. SOS Přístav  Chvalčov má dvě kanceláře. Jedna kancelář se nachází přímo v areálu dětské vesničky na Chvalčově a druhá kancelář je v Zábřehu. Kancelář Chvalčov zajišťuje doprovázení pěstounům v SOS dětské vesničce Chvalčov, jejím okolí a nově také v oblasti Prostějovska.

Kancelář SOS Přístav Chvalčov nabízí rodinám žijícím v areálu SOS dětské vesničky Chvalčov služby sociálního pedagoga, rodinné asistentky, externích psychologů a dotované nájemné ve výši 4 500 Kč v rodinných domech přímo v areálu vesničky.

Kancelář Zábřeh poskytuje doprovázení pěstounům z okolí Zábřehu na Moravě, Šumperska a Mohelnicka. S pěstounskými rodinami uzavíráme dohodu o výkonu pěstounské péče, na základě které poskytujeme pěstounským rodinám služby v souladu se zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí.

Financování

Činnost SOS Přístav Chvalčov je hrazena částečně ze státního příspěvku na výkon pěstounské péče, většina nákladů je však pokryta z vlastních zdrojů organizace.