Ombudsman SOS dětských vesniček
Hájí práva dětí a mladých lidí v situacích, kdy mají pocit, že jim někdo ubližuje, ohrožuje je nebo se z jakéhokoli důvodu necítí bezpečně.
Kdo je dětský ombudsman
Na dětského ombudsmana se můžeš obrátit s čímkoli, co nechceš svěřit rodičům, učitelům nebo svému známému pracovníkovi z SOS dětských vesniček. V případě, že chceš svůj problém radši řešit se ženou, je ti k dispozici jeho zástupkyně.
Mgr. Radim Kejík, DiS.
ombudsman
V SOS dětských vesničkách působí od roku 2010. První 4 roky pracoval jako pedagog s dětmi z pěstounských rodin, od roku 2014 se stal vedoucím volnočasového centra SOS Kajuta v Bystřici pod Hostýnem, které nabízí dětem a mladým lidem místo, kde najdou důvěru a oporu. Můžou tu trávit čas hrou, zasportovat si, najít si kamarády, napsat si v klidu úkoly nebo se svěřit se svým trápením. Mezi jeho záliby patří sport, četba knih a cestování.
Lenka Semová
zástupkyně ombudsmana
V SOS dětských vesničkách pracuje čtvrtým rokem, a to v oddělení fundraisingu, kde je jejím úkolem získávat finanční prostředky na poskytování služeb. Kromě toho studuje vysokou školu, konkrétně obor sociální práce. Mezi její záliby patří lyžování, snowboarding a plachtění.
pracuje v SOS dětských vesničkách
sídlí v Bystřici pod Hostýnem a v Praze
Dětská práva
Každý člověk má svoje práva. Ta, která se týkají dětí a mladých lidí jsou shrnuta v dokumentu, který se jmenuje Úmluva o právech dítěte.
Co je to Úmluva o právech dítěte a kdy vznikla?
Úmluva je vlastně takovou dohodou mezi jednotlivými státy světa, které se jejím prostřednictvím dohodly na tom, co považují za dětská práva, a tuhle dohodu pak stvrdily podpisem.
Úmluva o právech dítěte vznikla v roce 1989 a platit začala o rok později. Většina států světa se jejím podpisem zavázala k jejímu dodržování, což znamená, že budou dohlížet na to, aby práva dětí žijících na jejich území byla dodržována.
Česká republika podepsala tuhle dohodu v roce 1991.
Co konkrétně Úmluva o právech dítěte obsahuje?
Úmluva o právech dítěte je celosvětově nejuznávanějším dokumentem na ochranu dětských práv. Obsahuje 42 článků, které vysvětlují jednotlivá práva, která by dětem měla být zaručena. V jednotlivých článcích je tedy popsáno, co děti „všechno“ děti smí a co mají ti, kteří jsou za děti zodpovědní, dělat, aby dětská práva nebyla porušována.
Všechna práva uvedená v Úmluvě o právech dítěte mají stejnou důležitost.
Celý text Úmluvy o právech dítěte si můžete přečíst zde.
Kontaktuj nás
Pokud máš problém, se kterým bychom ti mohli pomoct, obrať se na nás některým z následujících způsobů.
radim.kejik@sos-vesnicky.cz
napiš mail
Radim: 775 720 285
zavolej
@ombudsman.sos.vesnicek
napiš přes msg
lenka.semova@sos-vesnicky.cz
napiš mail
Lenka: 725 047 888
zavolej
@ombudsman.sos.vesnicek
napiš přes msg