Dům na půl cesty

Mladým dospělým lidem usnadňujeme v bouři nejistot jejich start do vlastního samostatného života. Pomáháme jim správně zakotvit a vyplout správným směrem.

Co služba obsahuje

Kdo jsme

V domě na půl cesty SOS Kotva naleznou mladí lidé všestrannou podporu při přebírání plné zodpovědnosti za svůj vlastní život. Dům na půl cesty usnadňuje vykročení do samostatného života. V SOS Kotva usilujeme, aby byli mladí lidé schopni vést samostatný a odpovědný život. Naším mottem je: „Neudělám to za tebe. Naučím tě však, jak to můžeš udělat ty sám.”

Dům na půl cesty SOS Kotva se nachází v klidné čtvrti Brna s dobrou dostupností do centra, mladí lidé jsou ubytováni v dvoulůžkových pokojích a žije v něm maximálně 8 klientů. Druhým stupněm domu na půl cesty je dvoupokojový byt v centru Brna, ve kterém mohou bydlet  maximálně 2 klienti.

Komu pomáháme

Dům na půl cesty SOS Kotva je pobytová sociální služba určená osobám ve věku od 18-26 let z celé České republiky, kteří opouštějí:

• náhradní rodinnou péči (pěstounská péče, poručenství)
  • ústavní výchovu (školská zařízení pro výkon )stavní výchovy)
  • pobyt v jiných institucích (např. zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc)

Zájemce o službu by měl studovat či pracovat, případně být ochoten o práci/studium usilovat po přijetí do služby.

Komu služby neposkytujeme:
  • osobám s vážným zdravotním omezením, které potřebují pomoc jiné osoby nebo bezbariérové uspořádání prostor
  • osobám s chronickým nekompenzovaným psychiatrickým onemocněním, včetně nekompenzované závislosti na návykových látkách
  • osobám, které z důvodu zdravotního stavu ohrožují svým jednáním sebe nebo ostatní na zdraví či životě
  • osobám s omezenou svéprávností
  • osobám ve fázi akutního infekčního onemocnění
  • matkám s dětmi
  • osobám, kterým byla v době kratší 6 měsíců ukončena v DPC SOS Kotva smlouva o poskytování sociální služby z důvodu hrubého porušení Vnitřního řádu služby

Nabídka DPC SOS Kotva, Vnitřní řád DPC SOS Kotva.

Chcete požádat o poskytování služby? Potřebný dokument najdete zde: Žádost o poskytování sociální služby

Cíle služby

Hlavním cílem služby je začlenění mladých dospělých, kteří se nacházejí v obtížné situaci, do společnosti. Pomoci jim zkvalitnit život tak, aby se neuchylovali k nevhodným řešením jejich situace, jako je např. páchání trestné činnosti, užívání návykových látek aj.

Konkrétní cíle služby a zároveň oblasti, ve kterých sociální pracovníci klienty podporují, jsou zejména:

• převzetí odpovědnosti a samostatnost
  • práce a vzdělání
  • finance a hospodaření
  • schopnost komunikovat s úřady a institucemi
  • samostatné vedení domácnosti
  • smysluplné trávení volného času
  • integrace a socializace v běžné společnosti (vztahy)
  • návazné bydlení

S každým klientem služby jsou na základě jeho individuálních potřeb, možností a výchozí situace stanovovány krátkodobé i dlouhodobé měřitelné a dosažitelné cíle. Ty jsou zaznamenávány do individuálního plánu, stejně jako kroky, jak bude klient postupovat a jakou podporu k tomu potřebuje. Sociální pracovník se s klientem během jeho pobytu ve službě pravidelně setkává a podporuje ho v překonávání překážek, které stojí na cestě k dosažení cíle. Snaha o plnění individuálního plánu je jednou ze základních podmínek, aby mohl klient službu využívat.

Zásady poskytování služby

• vzájemný respekt mezi klientem a sociálním pracovníkem
  • respektování rozhodnutí klienta, který je tím, kdo určuje oblasti, na kterých bude během využívání služby pracovat
  • individuální přístup ke klientům a jejich potřebám
  • rovnost přístupu sociálních pracovníků ke klientům
  • profesionalita
  • diskrétnost
  • navození vztahu důvěry mezi klientem a sociálním pracovníkem
  • informovanost klienta (o poskytované službě, o dostupných zdrojích, možnostech řešení jeho situace aj.)
  • přístup ke klientovi, který povede k jeho maximální možné samostatnosti

Pracovní postupy služby jsou zpracovány v jednotlivých Standardech kvality sociální služby DPC SOS Kotva. Ty jsou zájemcům k nahlédnutí v kanceláři vedoucí/ho Domu na půl cesty SOS Kotva.

Financování

Klienti hradí náklady služby dle stanovených cen, dále na chod zařízení přispívá MPSV v rámci dotací pro poskytovatele sociálních služeb s celostátní působností.

Můžeme něco zlepšit?

Máme zájem zlepšovat naše služby. Pokud věříte, že bychom něco mohli dělat lépe, budeme rádi, pokud nám to řeknete.

Stížnosti, podněty nebo připomínky k naší práci můžete sdělit osobně kterémukoliv pracovníkovi zařízení, zaslat je na mailovou adresu uvedenou v kontaktech, případně poštou na naši adresu.

Kde službu poskytujeme

Kontaktujte nás

Víte o dítěti v krizi, nebo potřebujete pomoc vy sami? Neváhejte nám zavolat a zeptat se, kde najít pomoc.