SOS dětské vesničky působí od podzimu nově v moravskoslezském Havířově. Vedle tradiční služby SOS Přístav, nabízející doprovázení pěstounským rodinám, tady od nového roku otevřela svoji kancelář také zcela nová služba SOS Kormidlo. Jedná se o tréninkové bydlení pro mladé rodiny nebo osamělé matky, jež z důvodu nedostatečné podpory z okolí zvažují dítě odložit nebo jim hrozí, že jim bude odebráno.

SOS Kormidlo – tréninkové bydlení pro ohrožené rodiny

SOS Kormidlo je terénní a pobytová služba pro rodiny s dětmi v obtížné životní situaci. Během půlročního tréninkového pobytu se rodiče učí postarat se o své děti a zvládat samostatně každodenní povinnosti i náročnější problémy. „ Naším cílem je pomoci mladým rodinám nebo osamělým matkám, které nemají funkční zázemí ani podporu rodiny, neumí se o děti postarat a reálně hrozí, že buď samy péči o dítě vzdají, nebo jim bude odebráno,“ vysvětluje ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová. „My těmto rodičům na dobu šesti měsíců poskytneme stabilní podpůrné prostředí, kde budou moci komplexně a intenzivně pracovat na tom, aby se do budoucna o své děti dokázali postarat,“ dodává.

Cílem této služby je pomoci těm mladým lidem, kteří ve vlastním dětství nezažili funkční rodinu a neměli tak od koho okoukat, jak být dobrými rodiči. „Až příliš často se setkáváme s tím, že mladí dospělí, kteří vyrostli v nefunkčním prostředí, se sami ve velmi mladém věku stávají rodiči. Touží si vynahradit, čeho se jim v dětství nedostávalo, ale záhy zjistí, že rodičovství je mnohem těžší, než si mysleli, a pokud se jim nedostane adekvátní podpory, mnohdy to vzdají a děti končí v náhradní péči. Věříme, že pokud jim v začátku někdo nahradí zkušenou maminku či babičku a o dítě je naučí pečovat, navíc v situaci, kdy několik měsíců nebudou muset řešit, kam s dítětem hlavu složit, dokáží už pak fungovat samostatně jen s podporou terénní sociální služby. Věříme, že i děti nezralých rodičů mohou při dostatečné podpoře prožít šťastné dětství ve vlastní rodině,“ popisuje hlavní cíl projektu Jindra Šalátová.

Více informací na https://www.sos-vesnicky.cz/co-delame/detail/treninkove-bydleni-pro-ohrozene-rodiny/.

SOS Přístav – nadstandartní podpora pěstounských rodin

Pěstounská péče je jedním z hlavních pilířů, na nichž byly SOS dětské vesničky před více než padesáti lety vybudovány. Pěstounské rodiny z Havířova i širokého okolí si mohou SOS dětské vesničky zvolit za svoji doprovázející organizaci. „Vedle běžně poskytovaných služeb, jako je poradenství, vzdělávání, asistované kontakty s biologickou rodinou dítěte či psychologická podpora, nabízíme pěstounským rodinám také zvýhodněné nájemné,“ říká Cyril Maliňák, ředitel programů doprovázení pěstounských rodin.

Více informací na https://www.sos-vesnicky.cz/co-delame/detail/pestounska-pece/sos-pristav-havirov/