Sdružení SOS dětských vesniček, které v těchto dnech slaví 45. výročí otevření první SOS dětské vesničky v České republice, zahájilo 1. června 2015 svou činnost v Prostějově. Z nedalekého Přerova sem byl rozšířen program SOS Kompas, který poskytuje preventivní péči rodinám ohroženým odebráním dítěte.

K rozšíření programu došlo na základě zájmu samotného vedení města Prostějov, kde nyní zcela chybí organizace, které by se sociálně aktivizačními službami zabývaly. SOS dětské vesničky realizují s velkým úspěchem program SOS Kompas v Přerově a dalších městech Olomouckého kraje již třetím rokem a dosud zde pomohly 174 dětem.

„Velice nás potěšilo, že zájem o náš program SOS Kompas vyšel přímo ze strany města, které nás požádalo o pomoc při řešení problémů místních rodin,“ říká Cyril Maliňák, ředitel programů SOS dětské vesničky Chvalčov, jejíž součástí je i SOS Kompas v Prostějově. „Podle potřeb a požadavků města jsme připraveni program do budoucna dále rozšiřovat,“ dodává.

Na novém programu SOS Kompas v Prostějově se budou v tomto roce podílet 2 sociální pracovnice, které by měly pomáhat 24 rodinám a zhruba 50 dětem. Jejich cílem bude stabilizovat ohrožené rodiny, které se nachází ve složité sociální či materiální situaci, a předejít tak odebrání dítěte.

Terénní sociální pracovníci s rodinou pracují přímo v jejím přirozeném prostředí a pomáhají jejím členům vyrovnat se s nepříznivou životní situací a efektivně ji řešit tak, aby rodina mohla zůstat kompletní a vytvářela zdravé prostředí pro výchovu dětí. Ohroženým dětem pomáhají zejména s přípravou do školy, pravidelnou školní docházkou i rozvojem jejich schopností a dovedností. Rodiče pak učí správnému hospodaření, péči o domácnost i o děti a pomáhají jim řešit nezaměstnanost, zadlužení či nevhodné ubytování.

SOS dětské vesničky zahájily program SOS Kompas v roce 2013 a od té doby jej rozšířily do Olomouckého, Jihomoravského a Karlovarského kraje. V loňském roce SOS Kompas pomohl napříč Českou republikou 224 dětem z více než stovky rodin.