ZVEME VÁS NA  KONCERT NA PODPORU SOS DĚTSKÝCH VESNIČEK - SOS dětské vesničky
ZVEME VÁS NA  KONCERT NA PODPORU SOS DĚTSKÝCH VESNIČEK
  • Zveřejněno: 9.4.2018
  • Rubrika: Novinky

Dveře Muzea Antonína Dvořáka se opět otevřou projektu, který snoubí klasickou hudbu a chuť pomáhat. Na druhém benefičním koncertu z cyklu Klasická Praha vystoupí v neděli 29. dubna hudebníci a akademici v jedné osobě, aby podpořili aktivity SOS dětských vesniček. Koncert tentokrát obohatí výstava obrazů malíře Robina Kaloče. Máte rádi klasickou hudbu a chcete pomáhat? Jste srdečně zváni!

Klasická Praha

KLASICKÁ HUDBA pomůže DĚTEM Z SOS DĚTSKÝCH VESNIČEK

Myšlenka propojit akademickou a hudební sféru a uspořádat sérii koncertů klasické hudby, které pomáhají, je dílem Spolku Johnyho Newmana. „Hudba je pro mě inspirací, pro osobní život i mou práci v teoretické fyzice. A přišlo mi navíc zajímavé naše vystoupení propojit s pomocí druhým.“ říká za Spolek jeho zakladatel Jan Novák. Letos se jedná již o třetí ročník této akce, který přináší dva benefiční koncerty. První se uskutečnil již na podzim, druhý se bude konat právě na konci dubna. Výtěžek ze vstupného jde v obou případech v plné výši na podporu činnosti SOS dětských vesniček.

Koncert se se uskuteční v neděli 29. dubna od 19 hodin v Muzeu Antonína Dvořáka, Ke Karlovu 20, Praha 2. Vstupné 200 Kč.

Vstupenky je možné zakoupit před koncertem v místě konání. Těšit se můžeme na vystoupení Jana Nováka, který kromě toho, že se plně věnuje vědecké práci v oblasti kosmologie, je sám skvělým pianistou. Co by zástupce profesionální hudební sféry se představí pianistka Lucie Langerová.

Zajimavostí jarního koncert je také kometnovaná výstava obrazů Robina Kaloče, které vznikly na motivy skladby Alexandra Skrjabina, které v průběha večera rovněž zazní. „Vždy mě fascinovalo propojení různých způsobů tvorby. Vnímám, že všechny možné cesty tvoření mají společnou „podstatu“ nebo „zdroj“, z kterého vše vzniká a v kterém se vše potkává,“ vysvětluje Robin Kaloč a pokračuje: „My lidé máme úžasný dar: všemu, co je dosud latentní, můžeme dát konkrétní tvar. Honza mě oslovil právě s myšlenkou propojit hudbu v jeho podání s mým výtvarným zpracováním. Pro mě to je určitě výzva a lákavá zkušenost."

Nemůžete na koncert přijít, ale rádi byste SOS dětské vesničky podpořii? Kupte si virtuální vstupenku!

chci koupit virtuální vstupenku

Nejedná se o předprodej. Vstupenky budou k zakoupení před koncertem v místě konání.

PROGRAM

Úvodem představí malíř Robin Kaloč 6 autorských obrazů na motivy skladeb Alexandra Skrjabina.

V podání Jana Nováka zazní:

S. Bach Preludium a Fuga E-dur, WTK c.9

Skrjabin Preludium op.11, c.1,4,5,6,9,13

Skrjabin Preludium op.13, c.1

Skrjabin Etude op.42, c.4

Skrjabin Etude op.8, c.12

Rachmaninov Preludium Ges-dur op.23, c.10

Rachmaninov Preludium G-dur op.32, c.5

Rachmaninov Preludium gis-moll op.32, c.12

V podání Lucie Langerové v druhé části večera zazní:

P. Musorgskij - Obrázky z výstavy

Malíř a umělecký grafik Robin Kaloč vystudoval Střední výtvarnou školu Václava Hollara v Praze a posléze Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru grafiky doc. Jiřího Lindovského. Absolvoval semestrální stáže na l’Ecole de Beaux arts v Aix-en Provence ve Francii a na l’Ecole Superieure d’Art de Bourges taktéž ve Francii. Od roku 2004 se mimo jiné věnuje modernímu tanci a účastní se různých tanečních a divadelních projektů. V Letech 2014 a 2015 absolvoval akreditovaný kurz v arteterapii a artefiletice. Od roku 2015 se věnuje sebezkušenostnímu programu tanečně-pohybové terapie „Vědomé tělo“ pod vedením Reny Milgrom. V roce 2015 byl přijat do sdružení českých grafiků umělců Hollar. Od roku 2006 se věnuje i pedagogické činnosti ve školách, uměleckých ateliérech a vede různé výtvarně zaměřené kurzy a workshopy. Od svých 15 let pravidelně vystavuje a měl již řadu samostatných i skupinových výstav. Získal i několik ocenění převážně za grafickou tvorbu.

Lucie Langerová (1995) vystudovala Janáčkovu konzervatoř a gymnázium v Ostravě, absolvovala Pražskou konzervatoř pod vedením MgA. Martina Kasíka, u nějž pokračuje ve studiích na HAMU v Praze. V roce 2009 získala titul „Laureát Mladého klavíru Pražské konzervatoře“, o rok později 1. cenu a Cenu Nadace Bohuslava Martinů a nadace „Život umělce“ na soutěži Prague Junior Note. V roce 2011 obdržela 3. cenu a cenu za provedení českého soudobého díla na Brněnské klavírní soutěži a v následujícím roce si přivezla 3. cenu z Mezinárodní Novákovy klavírní soutěže. Za jeden ze svých největších úspěchů považuje 2. cenu z Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže, jíž se zúčastnila v roce 2014.

V letech 2013 a 2017 vystoupila jako sólistka Janáčkovy filharmonie Ostrava v klavírních koncertech Franze Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta. Dále vystupovala na koncertě v pražském Rudolfinu, jehož záznam byl vysílán Českým rozhlasem, na Českém velvyslanectví ve Vídni či na bratislavské konzervatoři. Od 14 let pravidelně pořádá vlastní sólové recitály.

Jan Novák vystudoval ZUŠ Charlotty Masarykové ve Veleslavíně ve třídě Hany Černíkové. Dále chodil na kurzy k řadě pianistů, jako je Jan Dušek nebo Miloš Mikula. Od roku 2002 dává koncerty v německých lázních. Zaměřuje se především na interpretaci děl A. Skrjabina. Je rovněž absolventem matematicko-fyzikální fakulty.