Žádné dítě by nemělo vyrůstat samo - SOS dětské vesničky
  • Zveřejněno: 5.1.2017
  • Rubrika: Novinky

Jak poznáš, že tě mají rodiče opravdu rádi? Na to se dětí zeptali naši zahraniční kolegové. Jedno z deseti dětí neumí na tuto otázku odpovědět. Také v České republice žijí desetitisíce ohrožených dětí, které neznají odpověď...

1 z 10 dětí vyrůstá bez adekvátní péče

Jedno z deseti dětí, což je 220 milionů dětí na celém světě, vyrůstá bez láskyplné rodičovské péče nebo podpory jejich dětských potřeb. To představuje vážné ohrožení pro jejich emocionální, fyzický a mentální vývoj, a tudíž i pro jejich budoucnost.

Láskyplná péče o dítě znamená:

• Milující a stabilní péče přinejmenším jednoho dospělého;
  • Domov, zaručující dítěti fyzické a emoční bezpečí a pohodu
  • Přiměřená výživa, zdravotní péče, vzdělání a další základní dětské potřeby.

Stačí, když chybí jedna z těchto tří věcí”, říká Jindra Šalátová, národní ředitelka SOS dětských vesniček v Českém republice, “a může to znamenat vážné následky pro fyzický, emoční a mentální vývoj dítěte. Tato zátěž je pak jako batoh, který musí nést po zbytek života. Čím vážnější je situace, tím těžší je batoh. Každá matka a otec ví, že výchova dítěte je velkou výzvou. Pro rodiče, kteří zápasí s bídou, depresí, nemocí nebo domácím násilím, může být velice obtížné dát dítěti to, co ke svému vývoji potřebuje.

Jak vznikl spot

Děti na videu byly vybrány castingovou agenturou v Belgii, ale nejsou to herci. Jsou to děti rodičů různých národností žijící v Belgii. Žádné z dětí, ani jejich rodiče, nevěděli, na co se jich budeme ptát. Takto jsme mohli získat opravdu autentické odpovědi na otázku, "jak víš, že tvým rodičům na tobě opravdu záleží?" Každé z dětí před natáčením absolvovalo 20-minutový rozhovor pod dohledem psychologa Joris Bruyninckxa. Tato konverzace byla strukturována kolem otázky "jak víte, že rodičům na vás záleží?"

Ani poslední dítě není hercem a dostalo stejnou otázku, ale neumělo odpovědět. Otázka byla takto položena úmyslně k získání upřímné odpovědi. Vybrala ji ta samá castingová agentura. Chceme takto upozornit na problém dětí žijících bez rodičovské péče.

Chcete nám sdělit váš email a získat odkaz pro přehrání celého dokumentu Kde domov tvůj?

Ano, chci zadat email Ne, zavřít Pokračovat v přehrávání traileru
zavřítX

Kde domov tvůj

Podívejte se na každodenní příběhy ohrožených dětí a těch, kteří jim pomáhají!

Pro přehrání dokumentu Kde domov tvůj zadejte prosím svůj email.