Dávky pěstounské péče - SOS dětské vesničky

DÁVKY PĚSTOUNSKÉ PÉČE

Pěstouni mohou žádat o dávky pěstounské péče, které vyplácí krajská pobočka Úřadu práce, která je příslušná k rozhodování o dávkách.

Dávkami pěstounské péče jsou:

• příspěvek na úhradu potřeb dítěte
  • odměna pěstouna
  • příspěvek při převzetí dítěte
  • příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla
  • příspěvek při ukončení pěstounské péče

Příspěvek na úhradu potřeb dítěte

Jedná se o pravidelný měsíční příspěvek, který umožňuje dítěti v péči pěstounů zajištění jeho potřeb.

Na příspěvek na úhradu potřeb dítěte má nárok:

• nezletilé nezaopatřené dítě svěřené do pěstounské péče nebo
  • zletilé nezaopatřené dítě do 26 let věku, které trvale žije a společně uhrazuje náklady na své potřeby s osobou, která byla do dosažení jeho zletilosti osobou pečující.

Příspěvek se vyplácí měsíčně a odvíjí se od věku, případně zdravotního znevýhodnění daného dítěte.

Výše příspěvku je následující:

VÝŠE PŘÍSPĚVKU

4.500,– Kč

5.550,– Kč

6.350,– Kč

18–26 let

6.600,– Kč

Jde-li o dítě, které je podle zákona o sociálních službách osobou závislou na pomoci jiné fyzické osoby, je příspěvek vyšší:

LEHKÁ ZÁVISLOST

8.100,– Kč

8.600,– Kč

9.000,– Kč

Příspěvek při ukončení pěstounské péče

Jedná se o příspěvek, který je jednorázově vyplacen tomu, kdo byl ke dni dosažení zletilosti v pěstounské péči. Příspěvek se vyplácí tehdy, kdy daný člověk ztratí nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte.

Nárok na tento příspěvek má ten, kdo byl ke dni dosažení své zletilosti v pěstounské péči a kdo zároveň již nemá nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte.

Příspěvek se vyplácí jednorázově a každé oprávněné osobě pouze jednou. Nárok může být uplatněn až jeden rok zpětně. Výše příspěvku je 25.000,– Kč.

Odměna pěstouna

Jedná se o pravidelný měsíční příspěvek, který je vyplácen v rámci náhradní rodinné péče osobě pečující a osobě v evidenci. Může se jednat i o manžele nebo dva poručníky, kteří nejsou manželé, současně – v těchto případech náleží odměna pěstouna jen jednomu z nich.

Nárok na příspěvek má osoba pečující, nebo osoba v evidenci.

Osoba pečující

je fyzická osoba odpovědná za výchovu dítěte

• která je pěstounem (nikoli na přechodnou dobu)
  • která byla do dosažení zletilosti dítěte jeho pěstounem nebo poručníkem, a to po dobu, po kterou má nezaopatřené dítě nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte
  • která má svěřené dítě do péče v rámci tzv. předpěstounské péče, tedy před tím, než v dané věci rozhodne soud nebo orgán sociálně-právní ochrany dětí
  • která je poručníkem dítěte a osobně o něj pečuje, nebo
  • která má v osobní péči dítě, k němuž nemá vyživovací povinnost, a to po dobu, po kterou probíhá soudní řízení o ustanovení této osoby poručníkem.

Osoba v evidenci

je fyzická osoba, která je vedena v evidenci osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu.

Odměna pěstouna je vyplácena jako měsíční příspěvek, jeho výši znázorňuje tato tabulka:

POČET DĚTÍ, O KTERÉ JE PEČOVÁNO

VÝŠE ODMĚNY

1 dítě

8.000,– Kč

2 děti

12.000,– Kč

3 a více dětí

20.000,– Kč

1 a více dětí ve středně těžké, těžké a úplné závislosti na pomoci jiné osoby

jedná se o osobu v evidenci, a to bez ohledu na to, zda o nějaké dítě právě pečuje

1 a více dětí, svěřených do péče na přechodnou dobu, pokud je toto dítě dětí ve středně těžké, těžké a úplné závislosti na pomoci jiné osoby

24.000,– Kč

Za každé další dítě se odměna zvyšuje o 4.000,– Kč.

Pokud je osoba pečující nebo osoba v evidenci rodičem nebo prarodičem otce nebo matky svěřeného dítěte, náleží jí odměna pěstouna vždy, pokud:

• pečuje alespoň o 3 děti
  • nebo o alespoň 1 dítě ve středně těžké, těžké a úplné závislosti na pomoci jiné osoby.

Odměna pěstouna je považována za příjem ze závislé činnosti, podléhá tedy zdanění a pojistným odvodům.

Příspěvek při převzetí dítěte

Jedná se o jednorázový příspěvek, který je vyplácen pečující osobě, která převzala dítě do pěstounské péče.

Nárok na tento příspěvek má osoba pečující při převzetí dítěte do pěstounské péče.

Příspěvek se vyplácí jednorázově, a to ve výši odstupňované podle věku dítěte:

VÝŠE PŘÍSPĚVKU

8.000,– Kč

9.000,– Kč

10.000,– Kč

Příspěvek na zakoupení motorového vozidla

Jedná se o jednorázový příspěvek sloužící k úhradě nákladů spojených s nákupem nebo opravou auta pro pěstouna.

Nárok na tento příspěvek má ten, kdo má v pěstounské péči nejméně 3 děti nebo má nárok na odměnu pěstouna z důvodu péče o 3 děti, včetně zletilých nezaopatřených dětí, které zakládají osobě pečující nárok na odměnu pěstouna, pokud dotyčný zakoupil osobní motorové vozidlo nebo zajistil jeho nezbytnou celkovou opravu.

Jedná se o jednorázový příspěvek ve výši 70 % pořizovací ceny motorového vozidla nebo prokázaných výdajů na opravy, nejvýše však 100.000,– Kč, přičemž za posledních 10 kalendářních let je maximální výše těchto příspěvků poskytnutých danému pěstounovi v souhrnu 200.000,– Kč.

Vozidlo nesmí být používáno k výdělečné činnosti.

O dávky je možno zažádat na kterémkoli kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce ČR, a to na předepsaném tiskopise (k dispozici na pobočkách Úřadu práce ČR nebo v elektronické podobě na webových stránkách MPSV portal.mpsv.cz/forms/).

Chcete nám sdělit váš email a získat odkaz pro přehrání celého dokumentu Kde domov tvůj?

Ano, chci zadat email Ne, zavřít Pokračovat v přehrávání traileru
zavřítX

Kde domov tvůj

Podívejte se na každodenní příběhy ohrožených dětí a těch, kteří jim pomáhají!

Pro přehrání dokumentu Kde domov tvůj zadejte prosím svůj email.