Naše vize, hodnoty a poslani - SOS dětské vesničky

NAŠE VIZE

Co chceme pro všechny děti světa

• Každé dítě patří do rodiny

Rodina je srdcem společnosti. V rodině dítě vnímá pocit bezpečí a sounáležitosti. Učí se hodnotám, sdílí odpovědnosti a tvoří dlouhodobé životní vztahy. Rodinné prostředí dává dětem pevné základy, na nichž lze stavět svůj život.

• Každé dítě vyrůstá v lásce

Šrámy na duši se hojí díky lásce a přijetí. Děti se učí důvěřovat a věřit v sebe i ostatní. S tímto sebevědomím může každé dítě rozpoznat a naplnit svůj potenciál.

• Každé dítě vyrůstá s respektem

Vše, co dítě řekne, je bráno vážně. Děti se účastní rozhodování, které ovlivňuje jejich životy, a jsou vedeny k tomu, aby jednou převzaly vedoucí roli ve vlastním rozvoji. Dítě vyrůstá s respektem a důstojností jako cenný člen rodiny a společnosti.

• Každé dítě vyrůstá v bezpečí

Děti jsou chráněné před zneužíváním, zanedbáváním a vykořisťováním a jsou v bezpečí v případě přírodních katastrof a válek. Nezbytný požadavek pro zdravý vývoj všech dětí je přístřeší, jídlo, zdravotní péče a vzdělání.

NAŠE POSLÁNÍ

Co děláme

• Budujeme rodiny pro děti v nouzi

Pracujeme pro děti, které jsou osiřelé, opuštěné nebo jejichž rodiny nejsou schopny se o ně postarat. Dětem dáváme příležitost vybudovat trvalé vztahy v rámci rodiny. Přístup v SOS dětských vesničkách je založen na čtyřech zásadách: Každé dítě potřebuje matku a přirozeně vyrůstá v kolektivu se svými bratry a sestrami, ve svém vlastním domě a za podpory komunity SOS vesničky. Více

• Pomáháme dětem vytvářet vlastní budoucnost

Umožňujeme dětem žít v souladu s vlastní kulturou a náboženstvím a stát se aktivními členy komunity. Pomáháme dětem poznat a vyjádřit individuální schopnosti, zájmy a nadání. Zajišťujeme přístup ke vzdělání a získávání dovedností, které potřebují k tomu stát se úspěšnými a prospěšnými členy společnosti.

• Podílíme se na rozvoji komunit

Podílíme se na životě komunit a reagujeme na vývoj potřeb nejvíce ohrožených členů ve společnosti – dětí a mládeže. Zřizujeme zařízení a programy, které mají za cíl posílení rodiny a zabránění zanedbávání dětí. Ruku v ruce se členy komunity zabezpečujeme vzdělávání, zdravotní péči a reagujeme na stavy nouze.

Naše hodnoty

Tyto trvalé hodnoty vedou naše aktivity, rozhodnutí a vztahy k naplňování poslání:

• Odvaha: Podnikáme opatření

V oblasti péče o opuštěné děti a sirotky se snažíme přinášet inovativní přístupy. Pomáháme dětem, které nemají, na koho by se mohly obrátit. S citlivým a jistým přístupem se klademe otázky, učíme a přijímáme opatření pro děti na celém světě.

• Oddanost: Plníme naše sliby

Jsme odhodláni generacím dětí pomoci najít lepší život. Pro tyto účely rozvíjíme a usilujeme o trvalé vztahy s našimi dárci, spolupracovníky a komunitami, ve kterých jsme zakotveni. Věříme, že dlouhodobým závazkem docílíme smysluplného a udržitelného dopadu.

• Důvěra: Věříme jeden druhému

Věříme ve schopnosti a potenciál druhých. Podporujeme a respektujeme se navzájem a budujeme prostředí, ve kterém můžeme dosáhnout našich povinností s jistotou. Atmosféra důvěry nás inspiruje ke sdílení našich zkušeností a učení se jeden od druhého.

• Odpovědnost: Jsme spolehlivými společníky

Od roku 1949 budujeme důvěru s našimi dárci, vládami a ostatními partnery, kteří nás podporují. Naše největší odpovědnost je zajistit blaho dětí zajištěním vysokého standardu péče. Přitom jsme se zavázali k používání veškerých finančních prostředků a zdrojů moudře, s respektem a zodpovědností.

NAŠE PRINCIPY

Věříme, že o vývoj dítěte je nejlépe postaráno:

• v pečujícím rodinném prostředí

Usilujeme o to, aby každé dítě mělo pečujícího rodiče nebo náhradní pečující osobu, jež ho povede a bude podporovat v jeho vývoji. Snažíme se také o to, aby mohli sourozenci zůstat pohromadě. V pečujícím rodinném prostředí vytváří rodina domov, kde se děti těší skutečnému pocitu bezpečí a sounáležitosti.

• za podpory silné sociální sítě

Děti a jejich rodiny jsou součástí komunity, která vytváří pevný systém pomoci. Spolupracujeme s vládou, obcí a společnou prací s dalšími důležitými partnery rozvíjíme jednotnou síť podpory a spojenectví na ochranu práv dítěte.

• díky tomu, že svá rozhodnutí a kroky stavíme na nejlepším zájmu dítěte

K řešení situace dítěte přistupujeme komplexně. Způsob pomoci rozvíjíme na základě analýzy a zvážení, co je v nejlepším zájmu dítěte. Postupy práce upravujeme na míru situaci dítěte.

• díky tomu, že děti zapojujeme do hledání řešení problémů, jimž ve svém životě čelí.

Role dětí při řešení svých potřeb a práv je pro nás klíčová. Zajímá nás názor dítěte, kterému věnujeme pozornost odpovídající věku, zralosti a schopnostem. Umožňujeme dětem jejich názor vyjádřit a získat tak schopnosti důležité pro život, jako jsou komunikační dovednosti, spolupráce s druhými a umění řešit problémy. Povzbuzujeme děti, aby přebíraly vlastní zodpovědnost a respektovaly práva druhých.

Chcete nám sdělit váš email a získat odkaz pro přehrání celého dokumentu Kde domov tvůj?

Ano, chci zadat email Ne, zavřít Pokračovat v přehrávání traileru
zavřítX

Kde domov tvůj

Podívejte se na každodenní příběhy ohrožených dětí a těch, kteří jim pomáhají!

Pro přehrání dokumentu Kde domov tvůj zadejte prosím svůj email.