SOS Přístav - SOS dětské vesničky

SOS Přístav

PODPORA PĚSTOUNSKÉ PÉČE

Klid a pevná půda pod nohama

Každý potřebuje mít v životě jistotu, nějaké místo, zázemí, kde je bezpečí a sálá teplo rodinného krbu. Takovým místem je rodina, která dokáže tuto jistotu naplnit.

Dlouhodobě pomáháme ohroženým dětem vyrůstat v láskyplném prostředí. V SOS dětských vesničkách i mimo ně proto poskytujeme zázemí, odbornou pomoc a širokou škálu služeb pro pěstounské rodiny s početnými sourozeneckými skupinami.

Poslání:

Posláním SOS Přístav je podporovat osoby poskytující pěstounskou péči v péči o přijaté děti zejména:

• v zajišťování bezpečí dětí a péči o ně,
  • v naplňování konkrétních individuální potřeby přijatého dítěte,
  • v podpoře vztahů dítěte k jeho rodině a dalším blízkým osobám,
  • ve vytváření bezpečných dlouhodobých vztahů s dětmi,
  • ve spolupráci s dalšími odborníky podporujícími dítě.

cíle:

Cílem SOS Přístav je podporovat osoby poskytující pěstounskou péči tak, aby jim svěřené děti:

• vyrůstaly v lásce, bezpečí, důvěře, respektu a přijetí;
  • vytvářely smysluplné dlouhodobé vztahy jak se svojí původní rodinou, tak s rodinou pěstounskou;
  • se účastnily rozhodování o svých životech a dostaly srozumitelným způsobem informace o všem, co se jich týká, zejména informace o své historii a důvodech, proč jsou umístěné v pěstounské péči;
  • rozvíjely svůj potenciál a byly naplňovány jejich potřeby;
  • budovaly svou identitu;
  • byly připraveny na odchod z pěstounské péče ať již návratem ke svým rodičům nebo jiným osobám blízkým nebo osamostatněním v dospělosti.

Cílové skupiny:

Klientem SOS Přístav jsou:

• Osoby poskytující pěstounskou péči jakožto smluvní strany dohody o výkonu pěstounské péče

Dalšími cílovými skupinami jsou:

• děti v pěstounské péči
  • další děti v rodině
  • další osoby blízké osobám poskytujícím pěstounskou péči
  • rodiče a další osoby blízké pro děti v pěstounské péči při zajištění bezpečného kontaktu dítěte s těmito osobami
  • děti, které se na SOS Přístav obrátí
  • osoby, které mají zájem poskytovat pěstounskou péči

zásady při práci s cílovÝmi skupinami:

Zásady naší práce s cílovými skupinami jsou vysvětleny zde.

poskytované činnosti v rámci doprovázení pěstounských rodin v SOS Přístav:

Osobám poskytujícím pěstounskou péči nabízíme najdete zde

Služby poskytované osobám pečujícím a osobám v evidenci najdete zde.

Kde jsou SOS dětské vesničky

V České republice provozujeme tři SOS dětské vesničky. Nejstarší z nich vznikla v roce 1969 v Karlových Varech – Doubí. V roce 1973 byla do provozu uvedena SOS dětská vesnička ve Chvalčově, malé obci pod vrchem Hostýn ve Zlínském kraji. V roce 2003 pak byla otevřena SOS dětská vesnička v Brně – Medlánkách.

Pěstounským rodinám v nich nabízíme uzavření nájemní smlouvy na rodinný dům s dotovaným nájemným (Karlovy Vary – 5.000 Kč měsíčně, Brno – 5.000 Kč měsíčně, Chvalčov – 4.500 Kč měsíčně). Domy jsou vhodné zejména pro pěstounské rodiny s většími sourozeneckými skupinami.

Jednotlivé vesničky poskytují služby i externím pěstounům žijícím v krajích, kde vesničky stojí, tedy v Karlovarském, Jihomoravském a Zlínském kraji.